Google, Play Store'da 16 uygulamayı kaldırdı

Google'ın adını bu aralar Android 11 işletim sistemiyle duyuyoruz. Mountain View merkezli teknoloji devi kısa süre önce Android 11'i yayınlamıştı. Diğer yandan Google, servisleri ve uygulamaları üstünde de yeniliklere devam ediyor. Ayrıca uygulama mağazası Play Store'da da temizlik yaptı. Google, Joker malware'ı bulaştıran 16 uygulamayı mağazadan kaldırdı. Peki bu Joker malware'ı nedir? Bulaştığında neler oluyor? İşte detaylar...

Google, Play Store'da 16 uygulamayı kaldırdı

HackRead tarafından yayınlanan rapora göre Google, eylül ayı başında Joker isimli zararlı yazılımı bulunduran 6 uygulamayı Play Store'dan kaldırmıştı. Şimdi de 16 uygulamayı daha mağazadan kaldırdı. Yine de Play Store'da bazı uygulamalar da Joker malware'ının olduğu tahmin ediliyor.

Siber güvenlik firması Zscaler'ın raporuna göre Joker'i içeriğinde barındıran uygulamalar, eylül ayında Play Store'a yüklendi ve 120 bin kez indirildi. Uzmanlar Joker'in tıklamaları simüle eden casus bir yazılım olduğunu belirtiyor. Bu kötü yazılım, kullanıcıların WAP hizmetlerine gizlice abone olmasını sağlarken, rehber, mesajlar ve cihaz bilgilerini de çalıyor.

TESPİT EDİLMESİ ZOR

Joker'de minimum kod kullanılıyor ve bu yüzden malware'ı tespit etmek zor. Bununla birlikte araştırmacılar Joker'in farklı versiyonları olmasına rağmen, her zaman aynı kaldığını ve benzer işlevleri yerine getirdiğini belirtti.

Android telefonunuza yüklediğiniz uygulamalardaki izin listeine çok dikkat etmenizi öneririz. Mesaj, arama, kişiler ve daha fazlasıyla ilgili izinlere her zaman dikkat edin.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER