İzmir’de gençlerin ‘Efe’ başarısı

Dünyanın en büyük teknoloji festivali olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne ilk kez katılan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) öğrencileri önemli bir başarıya imza attı.

İzmir’de gençlerin ‘Efe’ başarısı

İZMİR (İGFA) - İKÇÜ Teknoloji Topluluğu bünyesindeki İKÇÜ TeamEge üyeleri, TEKNOFEST bünyesinde yapılan Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları için tasarladıkları “EFE” adlı elektrikli araç projesi ile İzmir takımları arasında birinci, genel sıralamada da 83 takım arasından sekizinci sırada yer alarak yarışmadaki iddiasını ortaya koydu.

İKÇÜ Balatçık Merkez Kampüsünde çalışmalarına aralıksız devam eden ekibi ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Saffet Köse ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Kaya ve Genel Sekreter Nurettin Memur TeamEge takımını Çiğli Yerleşkesi içindeki atölyede ziyaret etti.

İKÇÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Levent Aydın ve Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Yeşilyurt danışmanlığında bir yılı aşkın süredir yarışmaya hazırlanan İKÇÜ Team Ege üyeleri,  EFE’nin tasarımından emin olarak atölye ve üretim aşamasına geçtiklerini, finallerdeki sergileme aşamasını da başarıyla tamamlayacaklarını kaydetti.

İKÇÜ Team Ege üyeleriyle tek tek sohbet ederek EFE ‘de gelinen son aşama ile ilgili bilgi alan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, yüzde 100 yerli teknoloji ve enerji verimliliği güçlü Türkiye’nin inşasında çok önemli olduğunu kaydederek, "Ülkemizin savunma sanayi başta olmak üzere hayata geçirdiği önemli yatırımlarda gençlerimizin sorumluluk almasına ihtiyaç var. Biz de milli sermayeyi korumak ve kalkındırmak adına gençlerimizi teşvik etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Ülkemizin en önemli teknoloji festivalinde ve dünyanın önemli platformlarından birinde İKÇÜ olarak yer almak da bizler için ayrı bir övünç kaynağı” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER