Sınavlar iptal mi oldu? Bakan Selçuk'tan açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan "Sınavlar iptal mi oldu?" sorusuna flaş yanıt. Ortaokul ve liselerde sınavlar iptal mi, ertelendi mi, ne zaman yapılacak? Büyük önem taşıyan soruya yanıt geldi.

Sınavlar iptal mi oldu? Bakan Selçuk'tan açıklama

Koronavirüs vaka sayılarının rekor seviyelerde seyrettiği şu günlerde 3 Mayıs tarihine ertelenen sınavların yeniden tarih değişikliği olup olmayacağı merak ediliyordu. Bu noktada Bakan Selçuk "Sınavlar iptal mi, ertelendi mi?" sorusunu yanıtladı. MEB tarafından yapılan açıklamada "Eğer hocalarımız tabloyu ortaya koyduklarında bunların ertelenmesi gerekir bir şekilde yeniden bir tanzime ihtiyaç var denildiğinde inanın hiç tereddüt etmeyiz derhal yaparız." İfadelerini kullandı. Bu kapsamda binlerce öğrenci "Sınavlar iptal mi oldu, ertelendi mi, ne zaman yapılacak?" sorularına ait gelişmeleri yakından takip ediyor.

Milli Eğitim Bakanı  3 Mayıs'taki sınavların iptal edilip edilmeyeceği noktasında kritik bir açıklamada bulundu.

Bakan Ziya Selçuk şu ifadeleri kullandı : Riskin düşük seviyede de olsa dikkate alınması gerektiğini eğitim bilimciler olarak kendi içimizde değerlendirip böyle yapıyoruz.

O yüzden açıp kapatmalar oluyor. 3 Mayıs'taki sınavlarla ilgili bakış açımız şu; eğer hocalarımız tabloyu ortaya koyduklarında bunların ertelenmesi gerekir bir şekilde yeniden bir tanzime ihtiyaç var denildiğinde, inanın hiç tereddüt etmeyiz derhal yaparız. Bizim hiçbir şekilde bir ısrarımız ya da bir beklentimiz olamaz, buna hakkımız yok.

Çünkü çocuklarımız, kıymetli velilerimiz, öğretmenlerimiz kıymetli bizim, o yüzden de tümüyle tabloya bakıp, veriye bakıp, bilime bakıp, böyle bir kararı gözden geçiririz, yeniden ele alırız.

sınavlar iptal mi oldu

GENELGEYE GÖRE 3 MAYIS'TA UYGULANACAKTI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen genelgeye göre 12'nci sınıflarda yüz yüze eğitime devam edileceği, 12'nci sınıflar ve mezunlara yönelik düzenlenen destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarının cumartesi ve pazar günleri de sürdürüleceği bildirildi.

Hazırlık, 9, 10 ve 11'inci sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçileceği hatırlatılarak, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin birinci sınavları 1 Kasım 2020-26 Mart 2021 arasında işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde ilgili zümrelerce hazırlanacak ve 3 Mayıs 2021'den itibaren "Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları" konulu yazıda belirtilen açıklama ve kurallar çerçevesinde planlanarak uygulanacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2021, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER