İstanbul'a dev dönüşüm projesi... Yeni hamleyi Eylül'de paylaşacağız

Fenerbahçe'den İçişleri'ne dava

UN Women'dan Türkiye'de şiddetle mücadele iş birliği

Drone ile ilk yemek teslimatı yapıldı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda devir teslim

Manisa Sarıgöl'de içme suyu için bir sondaj daha

'Milli' atışlar denizde de başarılı!

İstanbul'a dev dönüşüm projesi... Yeni hamleyi Eylül'de paylaşacağız

Fenerbahçe'den İçişleri'ne dava

UN Women'dan Türkiye'de şiddetle mücadele iş birliği

Drone ile ilk yemek teslimatı yapıldı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda devir teslim

Manisa Sarıgöl'de içme suyu için bir sondaj daha

'Milli' atışlar denizde de başarılı!

Bursa Mudanya'da dolu afetinden zarar gören üreticilere ziyaret

Bursa göletlerine 2,5 milyon sazan bırakıldı

Adıyaman'da uyuşturucuya geçit yok!

İletişim'den 'Türkiye’nin Dost Eli: İnsani Diplomasi' kitabı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. İleri Sakarya'da

Kütahya TARGID 2022'ye hazırlanıyor

Diyarbakır Yenişehir'de Fidanlık Alanı’na yeni çehre

Şehit Türkan bebeğin adı Bursa Osmangazi’de yaşayacak

Yerel 15.09.2021 15:46:00 0
Anahtar Kelimeler:
İZMİR (İGFA)- İzmir’in Bergama ilçesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tavsiyesi üzerine yapılmaya başlanan kermes bu yıl 85. yılını kutladı.  Bergama’nın 99. yıl kurtuluşu ile birleştirilen kermeste bu yılda büyük coşku yaşandı.

Bergama halkının düğün olarak nitelendirdiği kermese 1937 yılında başlanmıştı. Bu senede her yılki coşkuyla Cumhuriyet Meydanı’nda kutlanan kermese Coşkun Sabah konseri damgasını vurdu. Kermeste sahne alan sanatçı Coşkun Sabah bölge halkına eğlenceli dakikalar yaşattı.

TÜRKİYE’DE İLK, DÜNYA’DA İKİNCİ YEREL KERMES

Gazi Mustafa Kemal’in önerisi ile başlanan ve 85 yıldır devam kermes Türkiye’de ilk, dünyada ikinci yerel kermes olma özelliğini taşıyor. Kermeste yapılan konserleri canlı olarak sosyal medya hesaplarında da veren Bergama Belediyesi koronavirüs kurallarına uygun ortam yarattı. Bununla ilgili Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, “İki yıldır kermesimiz etkinliklerini daha çok canlı yayınlarla ekranlara ve sosyal medyaya taşıdık. Dijitalde devam eden 84 ve 85.’nci kermeslerimiz bu yönüyle de farklı bir deneyim ile karşımıza çıkmış oldu. Hemşerilerimizin büyük bir bölümü kermes etkinliklerimize evlerinden sosyal medya hesaplarımız üzerinden ve televizyon ekranlarından katılarak izledi. Böylelikle evlerinde oturan ve bizi izleyen 31 bin 158 kişiye erişim sağladık.” dedi.

Canlı yayınlar sayesinde evlere de konuk olunan kermesin ilk günü, Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun konuk olarak katıldığı canlı yayınla bin 302 kişiye, iklim değişikliklerini konu alan ve DEÜ Çevresel Yerbilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Doğan Yaşar’ın konuşmacı olarak katıldığı panel ile bin 210 kişiye, İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu’nun sahne aldığı Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği konseri ile 2 bin 470 kişiye, 85. Bergama Kermesi açılış töreni ile 6 bin 181 kişiye, yine ikinci gün gerçekleştirilen canlı yayına konuk olarak katılan Başkan Koştu’nun programı ile 6 bin 503 kişiye, son gün gerçekleştirilen Coşkun Sabah konseri ile 13 bin 492 kişiye erişim sağlanmış oldu.

Bergama'da kermes kutlamaları sona erdi

İZMİR (İGFA)- İzmir’in Bergama ilçesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tavsiyesi üzerine yapılmaya başlanan kermes bu yıl 85. yılını kutladı.  Bergama’nın 99. yıl kurtuluşu ile birleştirilen kermeste bu yılda büyük coşku yaş