Gabar

Gabar'dan fışkıran petrol bölgeyi hareketlendirdi! TPAO, Siirt ve Van'dan sonra Diyarbakır'da da petrol arayacak

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Şırnak, Siirt ve Van’dan sonra bu kez de Diyarbakır’da petrol arayacak. Çalışmalara başlanırken tespit kuyuları için yerler de belirlendi.


Tarih: 26.02.2024 13:13

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmakta kararlı olan Türkiye, yurdun çeşitli bölgelerinde sondaj faaliyetleri yapmaya başladı.

 

Karadeniz'de doğalgaz arama ve üretim çalışmaları kapsamında yürütülen faaliyetler neticesinde 710 milyar metreküplük doğalgaz keşfi yapıldı.

 

Doğalgaz keşfiyle ilgili çalışmalar hız kesmeden sürerken bu kez de güzel haber Şırnak'tan geldi.

 

Bu kapsamda Şırnak Gabar Dağı'nda Şehit Yüzbaşı Esma Çevik ve Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Petrol Kuyuları'nda petrol keşfi yapıldı.

 

TPAO, Diyarbakır'da da petrol arayacak

 

Üretim kapasitesinin günlük yaklaşık 35 bin varile yaklaştığı Gabar'da, iki kuyuda 2024 yılı sonuna kadar ise hedef günlük 100 bin varil.

 

Bir yanda doğalgaz bir yanda ise petrol keşifleriyle ilgili çalışmalar sürerken Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'ndan (TPAO) yeni bir hamle geldi.

 

TPAO; Şırnak, Siirt ve Van’dan sonra bu kez de Diyarbakır’da petrol arayacak.

 

Tespit kuyuları için yerler belirlendi ve hızlıca bir sonraki aşamaya geçildi.

 

Sabah'tan Hüseyin Kaçar'ın haberine göre; Çıkar Bozçalı köyü sınırları içerisindeki 50 bin metrekarelik alanda, Döner Sondaj tekniği ile Dikmencik-1 tespit kuyusu açılacak.

 

9 milyon lira bedelli projeyle ham petrol rezerv varlığının tespit edilmesi amaçlanıyor.

 

petrol

 

710 milyar metreküplük keşif

 

Öte yandan Türkiye'nin denizlerde doğalgaz ve petrol arama çalışmalarına yönelik sismik ve sondaj faaliyetleri için kurduğu enerji filosunda Fatih, Yavuz, Kanuni ve Abdülhamid Han sondaj gemileri ile Barbaros Hayrettin Paşa ve MTA Oruç Reis sismik arama gemileri olmak üzere toplam 6 gemi bulunuyor.

 

Ülkenin ilk milli sondaj gemisi unvanını taşıyan Fatih, 2017'de filoya katılmasının ardından Karadeniz'de son yıllarda yaptığı sondajlarla 710 milyar metreküplük doğalgaz keşfine imza attı. Gemi, yeni müjdeler için arama faaliyetlerine Sakarya açıklarında devam ediyor.

 

Fatih gemisinden sonra 2018'de envantere katılan Yavuz sondaj gemisi de Sakarya açıklarında çalışmalarını yürütüyor.

 

Ülkenin üçüncü sondaj gemisi olan Kanuni, 2020 başında filoya katıldı. Halihazırda, Zonguldak açıklarında Türkali-9 kuyusu yakınlarında faaliyetlerini sürdürüyor. Öte yandan, Abdülhamid Han ise Akdeniz'de Antalya açıklarında çalışıyor.

 

petrol gabar

 

Zonguldak'ta göreve hazır

 

Deniz araştırma, arama ve işletme ruhsat alanlarında sismik veri toplama projeleri kapsamında çalışmalarını yürüten Barbaros Hayreddin Paşa Trabzon'da, Oruç Reis sismik gemisi de Zonguldak'ta göreve hazır şekilde bekliyor.

 

Türkiye'nin denizlerini karış karış tarayan söz konusu filonun, önümüzdeki yıllarda yeni gemilerle büyütülmesi hedefleniyor.

 

ensonhaber


Abone Ol 

Editör

Yusuf Hamdi Akyüz


Van'da mide bulandıran olay! Ekmeğin içinden plastik eldiven çıktı

Para hareketliliği dudak uçuklattı! Ekipler 20 ilde eş zamanlı düğmeye bastı, 74 kişi gözaltında

Yağmur yağacak mı? Meteoroloji'den uyarı: Hava durumu tahminleri il il yayınlandı

Van'dan yurt dışına bitki kaçırmaya çalışanlara 2 milyon 322 bin 846 lira ceza kesildi

Van'ın taze otlu peyniri satışa sunuldu! Ortalama fiyatı dudak uçuklattı

Centro muzlu gofret yasaklandı mı? Merak edilen konuya açıklama geldi

Bu nasıl değişim! Songül'ün son halini görenler tanıyamadı