Van'da görevli UMKE ekipleri enkazdan kurtardıkları Kılıç ailesiyle bir yıl sonra buluştu

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 11 ili yıkan depremlerde, arama-kurtarma çalışmalarına Adıyaman'da katılan Van UMKE ekipleri, enkazdan kurtardıkları Kılıç ailesiyle bir yıl sonra buluştu.


Tarih: 08.02.2024 09:40 Güncelleme: 08.02.2024 10:34

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7,7 ile 7,6 büyüklüğündeki iki deprem, ‘yüzyılın afeti’ olarak nitelendirilmişti. Kahramanmaraş başta olmak üzere toplam 11 ili etkileyen depremlerin üzerinden tam bir yıl geçti. Depremin ilk anlarından itibaren Van’dan giderek Adıyaman’a ulaşan UMKE ekipleri, bölgede arama kurtarma çalışmalarına katılmıştı. Bir yılın ardından Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine giden ekipler, 5 katlı binada depreme ailesiyle birlikte yakalanan Yasin Kılıç’ı ziyaret etti. Enkaz altında Yasin Kılıç ve kızı Şeyma’yı kurtaran ekiplerin ziyaretinde duygu dolu anlar yaşandı. Kurtarma sırasında çekilen görüntüleri izleyen aile ile UMKE ekipleri, gözyaşlarına hakim olamadı.

 

Sinan Özgür"Görüntüleri izlerken aynı duyguyu tekrar yaşadık"


Ziyarete ilişkin konuşan UMKE Bölge Koordinatörü Sinan Özgür, Kahramanmaraş merkezli depremde Adıyaman’da görev aldıklarını hatırlattı. Arama kurtarma faaliyetlerinde ilk olarak Yasin Kılıç ve kızı Şeyma’yı kurtardıklarını anlatan Özgür, "İlk medikal müdahalede bulunduğumuz Kılıç ailesini hep merak ediyorduk. Sağlık Bakanlığımızın aracılığıyla aileye ulaşmayı başardık. Aile bizi çok sıcak karşıladı. Kurtarma görüntülerini birlikte izledik. Görüntüleri izlerken aynı duyguyu tekrar yaşadık. Aile de bizi görmek istiyormuş. ‘Van’dan gelen ekibin sesi hâlâ kulağımızda’ dediler. Kurtarma sırasında artçı depremler devam ediyordu. Bizler risk aldık. Ancak bir can kurtarmaya değerdi. Yasin amcanın iyi olduğunu görmek bizi mutlu etti” dedi.

 


"Duygu dolu anlar yaşadık"


Deprem bölgesinde yaklaşık 40 canı kurtardıklarını söyleyen UMKE görevlisi Muhammed Poyraz Bağcı ise, "Depremin birinci gününde kurtardığımız ilk canı ziyaret etmek istedik. Duygu dolu anlar yaşadık. Kurtarma sırasında çekilen görüntüleri izledik. Kendileriyle bir araya gelmek güzel bir duyguydu. Çünkü kendileri de bizi merak ediyormuş" diye konuştu.


Abone Ol 

Emniyet müdürünün DEM'li vekile ayarı: Sen bu devletin vekili değilsin

Muş'ta evinin önünde silahlı saldırıya uğrayan muhtar hayatını kaybetti

Bitlis'te 6 metrelik kar boyu iş makinelerini aştı! Çalışmalar devam ediyor

Şehidimiz Hikmet Aslan son yolculuğuna uğurlandı

Van'da coşkulu kutlama! Türk Polis Teşkilatı 179 yıl önce bugün kuruldu

Kurubaş Geçidi yine bildiğiniz gibi! Yoğun sis etkili oldu, görüş mesafesi düştü

Bayram tatilinin dördüncü gününün bilançosu: 26 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 870 kişi yaralandı