Rock müziğin sevilen ismi İdris Koçoğlu ile röportaj

2018’de ‘Yine De Seninle’ ve 2019’da ‘İstemem’ singlelarını çıkaran İdris Koçoğlu, bugün konuğumuz. Kendisiyle güzel bir sohbet gerçekleştirdik. İşte konuşmamızdan satır başları.

Yusuf Hamdi Akyüz: Öncelikle bize verdiğin röportaj için size teşekkürlerimi sunuyorum. İdris Koçoğlu kimdir? Bize biraz kendini anlatır mısın? 

İdris Koçoğlu: 3 haziran 1997’de Ankara’da doğdum. Asker bir babanın çocuğu olmanın getirdiği birçok zorluğu yaşadım. Birçok şehirde yaşadım. Türkiye'nin en doğusundan en batısına kadar. 

Akyüz: Kaç senedir müzikle uğraşıyorsun?

Koçoğlu: 9 yaşımda babamın bana bir klasik gitar almasıyla müzisyenliğe ilk adımımı attım. Daha öncesinde de şarkı söylemeyi çok seviyordum zaten. Birçok şehir ve okul değiştirdim ancak tek değişmeyen şey müziğe olan tutkumdu. Yani müzik hep vardı hayatımda.

Akyüz: Şarkı yapmak nasıl aklına geldi?

Koçoğlu: Üniversite hayatıma ilk olarak Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojileri bölümünde başladım. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesinde devam ettim. Çankırı'da çok güzel dostluklar kurdum. Prodüktörüm aynı zamanda da aranjörüm Umut Atakan Özşenol ile tanıştım. Bana single ve albüm işlerimde büyük destek veriyor. İşinde gerçekten çok iyi. Aramızdaki dostlukta pekişince bu yolda beraber büyük adımlarla ilerlemeye başladık.

Akyüz: Hayran olduğu veya kendi tarzına yakın sevdiği bir grup yada kişi var mı?

Koçoğlu: O yıllarda örnek aldığım, hayranlıkla dinleyip seslendirmeye çalıştığım sanatçılar vardı. Örnek olarak; Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray, Haluk Levent ve Barış Akarsu yani Türkçe Rock müziğine yön vermiş insanlara her zaman örnek olmuş bu büyük sanatçılarla büyüdüm. Daha sonra da onların yolundan gitmeye çalıştım çalışıyorum. Şu an da bu dönemde Türkiye'de örnek aldığım ya da kendi müzik tarzıma yakın gördüğüm bir isim yok. Bu isimlerin ötesinde. Ancak yurtdışında örnek aldığım gruplar ve sanatçılar mevcut.

Akyüz: Anadolu Rock olarak şarkılarınızı yayınlıyorsun. İleriki zamanlarda albüm gelecek mi?

Koçoğlu: Yaptığımız müziklerde Anadolu Rock müziğinin öğeleri var. Ancak her zaman Anadolu Rock müzik tarzında parçalar yapmayacağım. O yüzden kendimi Rock müzisyeni olarak tanımlıyorum. İlerleyen zamanlarda bir albüm çalışmasına başlayacağım ancak şu an single çalışmalarım ile devam edeceğim. Bu sene içerisinde 2 tane daha single çalışması çıkartmak istiyoruz.

Akyüz: Yorumlardan görüldüğü üzere iki singleda halk tarafından çok beğenildi. Vermek istediğin bir mesaj var mı?

Koçoğlu: Evet, gerçekten güzel yorumlar geliyor. Görünce mutlu oluyorum. Yorumlarıyla destek olan herkese çok teşekkür ediyorum. Türkiye'de Rock müziği yeniden zirveye taşımak için elimizden geleni yapacağız. Takipte kalın. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Büşra akalin
Büşra akalin - 3 yıl Önce

Çok güzel bir röportaj olmuş ❤

Mustafa özşenol
Mustafa özşenol - 3 yıl Önce

Yolunuz açık olsun Tebrikler

Cumali BİÇER
Cumali BİÇER - 3 yıl Önce

Albümünü dört gözle bekliyoruz. Yolunuz açık olsun. Hak ettiğiniz yere gelirsin.

Muharrem
Muharrem - 3 yıl Önce

Çok güzel bir röportaj oldu. Sesinize ve emeğinize sağlık

Mehmet Döner
Mehmet Döner - 3 yıl Önce

Yolun açık olsun seninle gurur duyuyoruz.