Sıcaklar kurdeşene neden olabilir

Kurdeşenlerin vücut ısısı artışından da kaynaklanabileceğini belirten İstanbul Alerji Kurucusu, Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay ısı ürtikeri ile önemli bilgiler aktardı.

Sıcaklar kurdeşene neden olabilir

Kurdeşenlerin alerjik bir reaksiyondan kaynaklandığını düşünebilirsiniz, ancak ısı artışından da kaynaklanabilirler. Bunlara ısı kurdeşeni veya kolinerjik ürtiker denir. Kolinerjik ürtiker (kolinerjik anjiyoödem veya ısı çarpmaları olarak da adlandırılır), büyük kırmızı deri lekeleriyle çevrili küçük kurdeşenlerle sonuçlanan bir reaksiyondur. Vücut ısınızdaki artışla ilgilidirler.

Cildinizde birçok nedenden dolayı kaşıntılı kırmızı kurdeşenler alabilirsiniz. Antrenmandan terlediğinizde, gergin olduğunuzda veya sadece sıcakken ortaya çıkanlara kolinerjik ürtiker denir. Egzama, astım veya saman nezlesi gibi diğer alerjileriniz varsa veya belirli yiyecekler veya ilaçlar, cildinizdeki baskı veya soğuk hava gibi başka nedenlerle kurdeşen çıkarıyorsanız, bu kurdeşene yakalanma olasılığı daha yüksek olabilir.

Isı kurdeşenlerini önlemeye yardımcı olmak için birkaç önlem de alabilirsiniz:- Egzersiz yaparken çok terlememeye çalışın.- Yüksek nemli alanlara maruz kalmayı önleyin.- Uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının.- Kurdeşenleri önlemek veya rahatlatmak için sıcak cildinizi soğutun.-Soğuk bir duş almayı deneyin, soğuk suya batırılmış bir bezi cildinize bastırın veya bir vantilatörün önünde durun.-Bol giysiler giyin.-Evinizi ve yatak odanızı serin bir sıcaklıkta tutun.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2021, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER