CHP’li Sındır’dan Bakan Pakdemirli’ye eleştiri

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından düzenlenen programda Bergama’da Kurfallı, Yenikent,  Aşağıkırıklar, Süleymanlı ve Ovacık’ta çiftçilerle bir araya geldi. Sındır, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin ‘çiftçi çok çok çalışır az az kazanır’ sözlerini eleştirdi.

CHP’li Sındır’dan Bakan Pakdemirli’ye eleştiri

İZMİR (İGFA) - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin "Çiftçi çok çok çalışır az az kazanır" sözünü eleştiren CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, "Dünyanın en verimli tarım alanları ve çiftçimizin alınteri iktidarın yanlış politikalarıyla heba ediliyor” dedi.

“15 YILDIR OLMASI GEREKENİN YARISINA DAHİ ULAŞAMADI!”

İktidarın üreticiyi yok saydığını, tarım kanunun emrettiği tarımsal desteğin üreticilere verilmediğini ifade eden Milletvekili Sındır, “tarımsal destekleme için bütçeden ayrılan kaynak, gayrisafi milli hasılanın yüzde birinden az olamaz' denilmektedir. Yıllardır kanunun emredici bu hükmü görmezden gelinerek üretime aktarılan destekleme miktarı son 15 yıldır olması gerekenin yarısına dahi ulaşamamıştır. Ürününü eder fiyattan satamayan çiftçilerimiz bugün sahipsiz ve çaresiz bir durumda, toprağından uzaklaşıyor. Üretimden koparılan üreticilerimizin tekrar tarlasına, hayvanlarına döndürebilmenin ne denli zor olduğunu bilinmeyen iktidarı Bergama’dan uyarıyoruz. Üreticilerimize kanunda belirtilen desteğin üzerinde en az 3 misli destek veriniz. Veriniz ki üretimde süreklilik sağlansın, veriniz ki halkımız sağlıklı, güvenli ve ucuz gıdaya ulaşabilsin” diye konuştu.

Türkiye’de doğru bir tarım politikası olmadığını belirten Sındır, "Doğru tarım politikası verilen desteklerle hangi üreticilerimizin ne üreteceğine teşvik edilmesidir. Çiftçiyi değil sermayeyi koruyarak, çok uluslu şirketlerin çıkarlarına göre davranarak tarım sektörü ayağa kaldırılamaz. Dışa bağımlı hale gelen tarım üreticileri köylülerimiz ilk seçimlerde iktidara en büyük dersi sandıkta verecek. Yanlış tarım politikaları nedeniyle işinden olan 2 milyon 261 bin kişi iktidara bu yanlış yönetimin hesabını sandıkta soracak" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER