Tiyatro üreticileri İzmir’den seslendi: “Dijital tiyatro olmaz!”

14. Türkiye Tiyatro Buluşması Efes Selçuk’ta devam ediyor.  Türkiye’deki tiyatro üreticilerini bir araya getiren buluşmanın ikinci günü Pamucak Kamp Alanı’nda düzenlenen atölyelerle başladı.  

Tiyatro üreticileri İzmir’den seslendi: “Dijital tiyatro olmaz!”

İZMİR (İGFA) - Ahmet Ferahlı Parkı’nda düzenlenen “Değişen Dünya ve Tiyatro” konulu söyleşinin ardından 14. Türkiye Tiyatro Buluşması’nın ikinci günü Küçük Salon Tiyatrosu tarafından sahnelenen Frida adlı oyun ile son buldu.

Tiyatro Buluşması’nın ikinci günü atölyeler ile başladı. Tiyatro Buluşması’nın ilk atölyesi Cengiz Toraman ile ‘Oyuncu musun? Öyleyse Yak Kendini’ oldu. Ardından Çağrı Özgür Hün Şan Atölyesi’ni, Kemal Oruç ‘Çocuklarla Yaratıcı Drama Atölyesi’ni, Yüksel Saymaz Işık Atölyesi’ni, Ayşe Emel Mesci ‘AEMA Ritüelden Dramaya;Hikaye Anlatıcılığı’ Atölyesini, Faysal Tekoğlu Tango Atölyesi’ni, Meltem Yorulmaz Dans- Hareket Atölyesi’ni gerçekleştirdi.  

ÜZÜMCÜ: AKLIMIZI, FİKRİMİZİ ÖZGÜR BIRAKMALIYIZ

Moderatörlüğünü Orçun Masatçı’nın yaptığı “Değişen Dünya ve Tiyatro” söyleşisine Tiyatro Sanatçıları; Levent Üzümcü, Murat Çidamlı ve Ayşe Emel Mesci konuşmacı olarak katıldılar. Söyleşinin ilk konuşmacısı olan Levent Üzümcü teknoloji ve tiyatro ilişkisini, teknolojinin kullanıldığı çeşitli tiyatro oyunlarından örnek verdi.  Teknoloji ile buluşmuş tiyatro oyunlarından büyük keyif aldığını belirten Üzümcü; “Tiyatro ile teknolojinin buluşması için” aklımızı, fikrimizi özgür bırakmamız gerekiyor. Böyle bakabilirsek tiyatroyu teknolojiyle buluşturabiliriz” dedi.

TİYATRODA SEYİRCİ OYUNCU İLİŞKİSİ OLMAZSA OLMAZ

Yaşayan tiyatroda teknolojinin oyunlar üzerinde etkisi ve oyuncunun teknolojiyi kullanma biçimi üzerine konuşan Murat Çidamlı değişim kavramı üzerinden yola çıkarak; “Pandemi ile birlikte başlayan dönemde tiyatro salonları kapandı. Denildi ki; “Tiyatro, tiyatroda yapılır. Ben buna kesinlikle katılıyorum. Tiyatro doğrudan doğruya seyirci oyuncu ilişkisini  gerektiren bir alandır. Dijital olan teatral ya da dramatik olabilir ama dijital tiyatro olmaz. Dijital olduğu andan itibaren başka tür bir sanat dalıdır, tiyatro değildir” diye konuştu.

Bu arada Levent Üzümcü 14. Türkiye Tiyatro Buluşması ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmede sanata ve sanatçıya önem veren insanların olduğu bir şehirde bulunmak ayrıca önemli bir mutluluk olduğunu ifade ederek, "Sanattan anlamayan, sanatın önünü kesen insanların bulunduğu bir ülke. Dolayısıyla böyle vahalar bulduğumuz zaman çok mutlu oluyoruz. Tiyatronun böyle buluşmalara ihtiyacı var” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER