Görenleri büyülüyor! İnci kefalinin muhteşem göçü devam ediyor

Sadece Van Gölü'nde yaşayıp, endemik tür olan inci kefali, üreme dönemi nedeniyle tatlı sulara göçü büyücülüğüyle devam ediyor.

Van Gölü’nde yaşayan inci kefali balığının tatlı sulara göç yolculuğu devam ediyor. Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayan endemik bir balık türü olan inci kefalinin her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı sulara doğru başlattığı göç izleyenlere görsel şölen sunuyor. Suyun akışının tersine doğru yüzen ve önüne çıkan engelleri uçarak aştığı için ’uçan balık’ olarak da adlandırılan inci kefali, üremek için başlattığı yolculuğunu Van Gölü’ne akan tüm tatlı sularda gerçekleştiriyor.


Balık göçünün yoğun olarak görüldüğü Van'ın Erciş ilçesindeki Deli Çay üzerindeki balık bendine akın eden vatandaşlar, hem piknik yapıyor hem de bu muhteşem göç yolcuğunu izliyor. İnci kefali balığının muhteşem yolculuğunu izlemeye gelen vatandaşlar, “Balıklar suyun akışının tersine göç ederek görsel şölen sunuyor. Bu şöleni herkesin görmesi gerekir. Herkesi bu güzelliği görmeye davet ediyoruz” dediler.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2021, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER