Van'da 6-7 Ekim'de ne oldu? Tek tıkla hatırlayalım

Terör örgütü YPG/PKK'nın 35 ilde gerçekleştirdiği saldırının üzerinden 7 yıl geçti. Peki, saldırılarda Van'da neler yaşandı? Tüm ayrıntılarıyla...

Van'da 6-7 Ekim'de ne oldu? Tek tıkla hatırlayalım

Terör örgütü YPG/PKK tarafından vahşice katledilen Yasin Börü'nün ailesinin acısı 7 yıldır dinmiyor.

6-7 Ekim 2014'te Aynularab () bahanesiyle gerçekleştirilen, 2 polisin şehit olduğu, 35 kişinin yaşamını yitirdiği şiddet olaylarının üzerinden yıllar geçmesine rağmen yaşanan acılar hala devam ediyor.

kobani

VAN'DA NELER YAŞANDI?

'da 170 araç, 20 okul, 5 dini müessese, 40 kamu binası ve 523 iş yeri büyük hasar gördü.

Hasara uğrayan kamu binaları, okullar, dernek binaları ve Kur'an kursları yenilenerek yeniden hizmete açıldı.

Van merkezinde öğle saatlerinde toplanan grubun yürüyüşüne polis izin vermedi. Polis, gözyaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanarak göstericileri dağıtmaya çalışırken, göstericiler de taş, molotof kokteyli atarak karşılık verdi. Çatışmalar sırasına birkaç otomobil ve minibüs yakıldı.

Başkale ilçesinde DBP İlçe Başkanlığı'nda toplanan 500 kişilik grup, AK Parti İlçe Başkanlığı'na yürüdü. Gruptaki YDG-H'liler parti binasını taşladı. Çarşı merkezinde bulunan Atatürk Heykeli de ateşe verildi. Hakkâri-Van karayoluna da barikat kurup trafiğe kapatan bir başka gruba, polis basınçlı su ve gözyaşartıcı bomba kullanarak müdahale etti. Göstericiler de polise havai fişek ve taşlarla karşılık verdi.

Muradiye ile Erciş ilçesinde de göstericiler, polisi taşlayıp birçok kamu binası, işyeri ve polis araçlarına zarar verdi. Polis, göstericileri dağıtmak için gözyaşartıcı bomba ve basınçlı su kullandı. Muradiye'de 5 polis yaralandı. Erciş'te de sokağa çıkma yasağı ilân edildi.

vantelgraf.com

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2021, 12:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER