Kadınları güçlendirmek için Edremit Belediyesi’nden Avrupa Birliği Projesi

Kadınları güçlendirmek için Edremit Belediyesi’nden Avrupa Birliği Projesi

BALIKESİR (İGFA)- Kadınları güçlendirmek ve yerel yönetimlerde aktif rol almasını sağlamak için Edremit Belediyesi ile Kadın Adayları Destekleme Derneği ve ALDA tarafından başlatılan, Sabancı Vakfı Hibe desteğini de alan “Yerel Yönetimlerde Kadınları Güçlendiriyoruz” projesinin ilk çevrimiçi toplantısı gerçekleştirildi.

 Projenin Başlangıç Toplantısı, Sabancı Vakfı, Kadın Adayları Destekleme Derneği, Edremit Belediyesi ve Avrupa Yerel Demokrasi Ajansı katılımlarıyla gerçekleştirildi. 14 pilot belediye seçmek için hazırlanan başvuru formunun da değerlendirilmesi yapılan toplantıda, yapılacak faaliyetler, ortaklık sorumluluk ve görevler ile istek ve öneriler paylaşıldı. 15 Eylül’de belediyelere açık çağrı yapmak için hazırlanan proje çalışmaları 12 ay sürecek. Kendilerine rehber aldıkları konunun kadın erkek eşitliği olduğunu söyleyen Edremit Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Tamer Acar: “ “Edremit Belediye Başkanımız Selman Hasan Arslan’ın öncülüğünde, Avrupa boyutlu çalışmalara önem veriyoruz.” dedi.

 AVRUPA YEREL YAŞAMDA EŞİTLİK ŞARTI

Proje toplantısında konuşan ve toplumsal cinsiyet eşitliğine değinen Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Pandemi dönemiyle birlikte dünyada bulunan 47 milyon kadın ve kız çocuğunun daha dezavantajlı hale geldiğini, özellikle ev içi şiddet ve okul terk olaylarından kadınların daha çok etkilendiğini görüyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği projeleri pandemi döneminde daha da artarak büyük önem kazandı. Karar mekanizmalarında ve bunun ilk basamağı olan yerel yönetimlerde kadınların aktif rol alması öncelikli hale geldi. Bu projeyle kadınların yerel yönetimlerde güçlendirilirken belediyelerin ‘Avrupa Yerel Yaşamda Eşitlik Şartı’nı imzalamaları ve 2 yıl içinde yerel eşitlik planı hazırlıyor olması ilham verici.” diye konuştu.

 

Bir ay boyuna belediyelerden başvuru alınacağı, Kasım ayında Proje ile ilgili olarak bir ay boyunca belediyelerden başvurular alınacak, Kasım ayı itibariyle Türkiye’nin yedi bölgesinden iki belediyenin seçilmesinin ardından 14 pilot belediyenin eğitici eğitim programı devam edecek. Verilen eğitim programları tamamlandıktan sonra 2022 yılı Haziran ayında İstanbul’da kapanış toplantısı gerçekleşecek.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER