Kardan şehit heykelleri ilk kez Allah-u Ekber Dağları’nda yapılıyor

Kardan şehit heykelleri ilk kez Allah-u Ekber Dağları’nda yapılıyor

Kardan şehit heykelleri ilk kez Allah-u Ekber Dağları’nda yapılıyor


Tarih: 30.12.2023 15:54

Sarıkamış’ta Allahu Ekber Dağlarında donarak şehit olan askerlerin anısına, askerlerin şehit düştüğüyerde ilk kez kardan heykelleryerde yapılıyor.
Sarıkamış Harekatı’nın 109. yılı anma etkinlikleri çerçevesinde sergilenecek kardan heykellerin yapımına başlandı. Her yıl düzenli olarak kayak merkezinde yapılan kardan şehit heykelleri, bu yıl 2 ayrı bölgede yapılıyor.
Sarıkamış Harekatı’nda 90 bin askerin şehit düştüğü Allah-u Ekber Dağları’nda ilk defa yapılan şehit askerlerin heykelleri, etkinliğin başlama noktası olan toplanma alanında da sergilenecek.
Kars Valiliği ve Sarıkamış Kaymakamlığı öncülüğünde Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Öğretim Görevlisi Muhammet Hanifi Zengin’in koordinasyonunda başlanan kardan kardan şehit heykellerinin toplanma alanında bölümü tamamlanıyor.
İlk kez Allah-u Ekber Dağları’nda kardan şehit heykellerini yaptıklarını ifade eden Muhammet Hanifi Zengin, “Her yıl düzenli olarak yapmakta olduğumuz Sarıkamış kar heykellerini geçen yıl yapamamıştık. Kar yağmamıştı. Bu yıl çevremizde güzel kar var. Gördüğünüz gibi doğa bembeyaz, Burası tam da Sarıkamış2ta donarak şehit olan askerlerin asıl savaştığı alan, bölge bu yıl burada 109. Yıl anısına Sarıkamış Şehitleri Anma Programı çerçevesinde tam olayın gerçekleştiği yerde kardan heykellerimizi yapmaktayız. Toplam ekip olarak 9 kişi çalışıyoruz. Burada 5 kişiyiz. Diğer 4 arkadaşımızda aşağıda kar heykellerinin olduğu yerde çalışıyor. Çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Ayın 6’tısı itibariyle de kardan heykellerimizi sonuçlandıracağız” dedi.
Öte yandan KAÜ Öğretim Görevlisi Muhammet Hanifi Zengin koordinesinde 9 kişilik ekip, kardan heykellerin yapımında çalışıyor. Allah-u Ekber Dağları’nda yapılan kardan şehit heykellerinin tamamlanıyor. Kayak Merkezi’ndeki kardan heykellerin de yapımı devam ediyor. Yapılan kardan şehit heykelleri 6 Ocak 2024 günü düzenlenen törenle açılışı yapılacak.

Abone Ol 

Emniyet müdürünün DEM'li vekile ayarı: Sen bu devletin vekili değilsin

Muş'ta evinin önünde silahlı saldırıya uğrayan muhtar hayatını kaybetti

Bitlis'te 6 metrelik kar boyu iş makinelerini aştı! Çalışmalar devam ediyor

Şehidimiz Hikmet Aslan son yolculuğuna uğurlandı

Van'da coşkulu kutlama! Türk Polis Teşkilatı 179 yıl önce bugün kuruldu

Kurubaş Geçidi yine bildiğiniz gibi! Yoğun sis etkili oldu, görüş mesafesi düştü

Bayram tatilinin dördüncü gününün bilançosu: 26 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 870 kişi yaralandı